Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krátce o historii hasičského muzea

Zámek 1. Oslavany 664 12 
 

Hasičské muzeum v Oslavanech vzniklo v roce 2002 a v současné době je třetím největším v ČR. Nápad založit muzeum vznikl v hlavě tehdejšího starosty SDH pana Stanislava Kališe a to díky nashromážděným věcem, které už nebylo kam dávat. Hasiči dostali k dispozici pravou část přízemí v jižním křídle oslavanského zámku, kterou museli kompletně opravit a upravit, aby zde mohlo být na podzim slavnostně muzeum otevřeno. Na rekonstrukci se podílelo několik členů dobrovolných hasičů a to nejen na rekonstrukci prostor, ale i rekonstrukci vystavených exponátů. V roce 2004 dostali hasiči zbylou levou část přízemí, opět nutnou opravit, a tak mohli expozici rozšířit. Expozice je výsledkem práce desítky členů místního sboru dobrovolných hasičů, kteří jsou fandové do historické hasičské techniky. Navštívili CHH v Přibyslavi a rozhodli se zachovat kousek historie regionu i pro příští generace. Většina exponátů se musela rozebrat a pak v muzeu znova složit. Pro rozšiřování expozic členové SDH Oslavany spolupracují s různými sběrateli, kteří jim zapůjčují své exponáty. Tyto exponáty svépomocí restaurují a uvádějí do provozuschopného stavu. Každým rokem se v muzeu něco vylepšuje a přidává, expozice se pozvolna mění, doplňují se vitríny o nový obsah. V roce 2015 došlo k obnově a změně témat v některých vitrínách a muzeum bylo doplněno cedulemi s další hasičskou tématikou. Dnešní muzeum má k dispozici 8 místností plných vzácných a mnohdy i hodně starých exponátů. K vidění jsou ukázky hasičské techniky (koněspřežné i motorové stříkačky, hadicové navijáky, dvoukolové a přenosné stříkačky, trhací háky, spojovací technika, dýchací a hasicí přístroje, pomůcky zdravotnické záchranné pomoci), dále je zde samostatná expozice historických hasičských uniforem včetně zahraničních, zásahové oděvy a výzbroj hasičů od první poloviny 20. století až po současnost, bohatá fotodokumentace a staré hasičské kroniky, řády a vyznamenání a mnoho dalších zajímavých exponátů.

 

Hvězdou sbírky je starobylá stříkačka

Nejcennějším exponátem je 3 nejstarší dřevěná stříkačka v České republice s nádherným ručně malovaným erbem rodu Thun-Hohenstein a vyřezávaným dekorem z roku 1802. Tuto mohutnou čtyřkolovou stříkačku na ruční stříkaní získali v roce 2004 za podpory Petra Trojana z SDH Klepáčov, velkého fandy historické hasičské techniky. Dovezli ji jako torzo v dezolátním stavu. Místní kolář Václav Coufal doplnil chybějící části, zejména obě přední kola. Na konzervaci stříkací stařenky spotřebovali dva kilogramy včelího vosku, který doporučili odborníci. Na záchraně unikátu pracovali celou zimu, na jaře roku 2005 ji předvedli ve svém muzeu na oslavanském zámku veřejnosti. Doplnila expozici, která zahrnuje několik vzácných strojů z celé jižní Moravy. Zaujmou zejména i více jako 100 let staré ruční stříkačky. A protože takovýchto nadšenců je více, tak sem tam se jim podaří získat nový exponát.